скоро:

  follow me on Twitter

  понеделник, јануари 26, 2009

  За пост Буш Америка , Обама и мене

  За пост Буш Америка, Обама

  Се сеќавам кога бев на факулет во Бугарија пред неколку години зборев со еден мој другар кој ме убедуваше дека Америка никогаш нема да има црнец за претседател... Тој беше убеден дека тоа никогаш нема да се случи а јас о зацрвенети образи, испиени неколку чашки со вино дури му се развикав за неговата етничка нетолеранција

  Ха, и се случи. Кога го избраа му испратив поракс на фејсбук

  ` Се сеќаваш кога ти реков дека Америка ќе има црн претседател` -

  на кое тој ми одговори

  ` bobane sepak ne bese u pravo ,via e pobel i od nas u dusata,ja zboruvam za crnciste salam ,a ne kako ovoj :))) `

  Не сигурен што уствари тој сака да ми каже, го гледав говорот на Обама и за прв пат толку се инспирарав од говорот на некој политичар затоа што не само на мене туку Обама и даде надеш на многу луѓе дека

  - расизамот и етничката толеранција ќе исчезнат
  - економијата ќе се подобри
  - ќе се скратат даноците
  - ќе се легализираат геј браковите
  - ќе се легализираат нелагалните имигранти

  и ред други работи....

  Ништо не да ја опише таквата голема единственост на Америка кога го избраа и кога го прогласија за претседател.. Секо гаш ќе го паметам моментот кога мојата шефка - 46 годишна црна жена ми се јави кинкајки на телефон да ја сподели радоста дека Обама е победник...

  Луѓето за Обама имаат огромни очекувања, го направија господ ... Многу го споредуваат со JFK.

  Ќе му е слична ли судбината со ЈФК?

  Ако сте ги испуштиле:

  - победничкиот говор  - говор на неговото прогласување (дел 1)  - дел (2)
  За мене

  Денеска веќе како сум во Америка три години, 8 месеца и 23 дена... За ова време мојот престој во Америка можам да го сведам на:

  - изработени 40+ саати на недела,
  - две месечни плати
  - многу денови каде што температурата е под -5 степена
  - излегување неколку пати неделно
  - неделни скајпи повици со моите родители
  - постојани убедувања да се женам од моите (WTF?)
  - навикнување на Американската храни
  - забравање како мириса турско кафе, ајвар, тавче гравче
  - откривање на штетите на јадење на брзи храни
  - ползите од земање и јадење на балансирани храни (40 процеинта јаглохидрати, 40 % протеини и 20% мазноти
  - ползата од редовно вежбање
  - асимилирање со американската култура
  - еден куп оне најт стендови
  - неколку врски
  - забавен живот

  Кога ќе направам рикеп од пооследите три години и си направен споредба што ќее ако бев во Македонија си мислам вака

  - сигурно ќе бев женет, ќе имав и дете ( тоа ли е тоа што јас ќе го сакав)
  - најверојатно ќе живеев со моите родители во заедница и ќе делевме сметки
  - ќе работев некаде како професор по англиски
  - и сигурно ќе мислев како е да се биде надвор од Македонија....

  Ај белким го направив вистинскиот избор.

  1 коментар:

  Анонимен рече...

  definitivno si go napravil vistinskiot izbor. nemoj vo nitu eden moment da pomislis deka vo makedonija rabotite ke se podobrat i se ke bide kako sto treba. sekoj za nijansa popameten mlad makedonec koj e barem malku ambiciozen ke znae deka amerika e zemjata koja sto ke ti go ponudi seto ona sto ke go pobaras i go zasluzuvas