скоро:

  follow me on Twitter

  понеделник, јуни 27, 2005

  Bez kompjuter, kirilica, kola i so samo eden sloboden den

  Osven toa sto nemam nikakov transport od ko se premestiv da ziveam poblisku do rabotnoto mesto nemam i kompjuter sto sledovatelno znaci deka moram da odam vo biblioteka so limitiran dostap do sistemskite setinzi vklucitelno i kirilicata. Ona sto mi se slucuva vo poslednite nekolku denovi e rabota, rabota i rabota so nekolku rabotni denovi od 9 nautro do 12 na polnok. Ona sto osobeno me raduva posle izrabotenite 120 casa e sto ocekuvam pogolem paycheck so minusirani 8 % f***ing federal i alabama danoci. Za sreka lugeto ovde se prijatelski raspolozeni i veke stvoriv nekoi prijatelstva bez razlika na faktot sto ne razdeluvaat nekoi slang nerazbirlivosti od stilot: pimping moves, painted the wall red last night, bone her, hard dicks and airplanes. Od poveketo prijateli sto mi se tuka roditelite im se razvedeni na koi se gleda deka vo nekoi momenti im nedostasuva roditelska ljubov iako za faktot razdelba na roditelite go smetaat kako za normalno i poveketo od niv nemaat problem da go kazat toa. Ona sto drugo mi se dopadna tuka e sto mazite i zenite se na isto ramniste i ne se dozvoluva diskriminacija od nikakov vid t.e. ona sto moze da go pravi zenata moze da go pravi i mazot i obratno. Izleguvav i vo Amerika za prv pat vo Seville Qaerter, Pensacola, Florida diskoteka so sedum prostorii so razlicni vidovi na muzika. 18 za da vlezes i 21 za da pies alkohol druga vozrastova granica nema. Moze da vidis i 50 godisni babi i dedovci kako igraan na dance florot zaedno so tebe. Od drugite interesni raboti koi gi vidov e sto sinoke zapoznav grupa so lezbejki na vozrast od 25 do 40 godini i imav sreka da ja cujam nivnata prikazna. Mi ostanaa uste 15 sekundi od vremevo ovde...

  четврток, јуни 09, 2005

  USA Story 1

  Жештина, океан, плажа, огромни температури, вода, пепси продукти, огромни комарци, амјузмент паркови, водени паркови, голф, салати, картинг и фаст фуд е ин во ова туристичко место каде што се наоѓам. Колата е а маст хев. Планирате да отворите бизнис тука? Не плашете се - сигурно ќе ви успее но задолжително треба паркинг простор што е можно повеќе. Сакате ефтина работна сила? Викнете форин студенти или вработете средношколци поарно од тоа нема. Задолжително оделете неколку вечери во неделата за да и го посветите на вашето семејство и задолжително излезете некаде на вечера или однесете ги во соседниот град на некој добар фаст фуд или воден парк. Ако сте ептен многу убаво е да отидете на мини голф или да отидете во блискиот лулу`с. Терајте ги вашите деца да работат за да можат да станат одговорни уште од 14 година за нивниот самер брејк. Не им давајте да пушат и да пијат ако немаат 19 или 21 соодветно. Ако знаете дека некој што е помал од 19 или 21 пуши или пие кажете го на неговите родители. Не купувајте цигари и алкохол на никој под 19 и 21. Не движете се по хајвејс може да ве згази кола. Ставајте задолжително колан, не зборете на мобилен. Имајте мобилен и зборете бесплатно после 9 саат навечер од мобилен на мобилен и за 4 центи на минута преку ден. Имајте кола за себе си а и за секој од поблиското семејството. Имајте задолжително микробранова, огромен фрижидер со ноутс на него, перална и сушилна. (едното без друго не може). Купувајте во WalMart таму е се поевтино. Купувајте цигари на истото, алкохолни пијалоци во Liquor Store и задолжително носете ID - нема шанси да ви ги дадат инаку. Тркнете до Фајрвркс сторе за да купите јаки огнометчиња и ако ги палите палете ги преку ден навечер може да ви викнат полиција. Пушете трева - тука пуши се живо и диво. Никако не ги дискриминирајте црнците и тие се луѓе дискриминацијата се смета за апсурд. Почитувајте ги вашите претпоставени и кажувајте вицови што е можно повеќе. Социјализирајте се со сите, на тие што ги гледате често кажувајте задолжително хај и бај. Не спијте со малолетна под 16 години илегално е. Ако е 17 кажете на нејзините родители. Имате 23 години или повеќе? Забравете на 16, 17 годишни. Слушајте хип хоп особено ако сте црнец. Мислете на пари тоа е тоа што го врти светот. Не ви требаат куќи на неколку спрата доволно е еден спрат или повеќе. Ако имате да одвоите 10.000 $ годишно помогнете ги децата за факултет ако не прво нека си заработат. Преплатете се за печатено издание на Ју Ес Еј Тудеј или некој локален њус пејпер. Помогајте на луѓето и никогаш не качувајте во кола некој што не познавате. Не стопирајте и не се мотајте околу некој објект без да правите ништо - хич хајкинг и лоитеринг е забрането. Зборете на сленг.

  сабота, јуни 04, 2005

  Париз

  Додека патував до Америка требаше да сменам лет во Париз кој ќе ме однесе до Миами. Требаше да го чекам 14 часа на терминалот. Јас како и секој друг Македонец кој што беше со мене очекувавме денот и ноќта да ја поминеме спиејќи на некоја клупа затоа што не може да си дозволиме да спиеме во Хотел одма до Аеродромот. Се тешев со тоа што ќе се изнајадев француски кроасани (1.60 евро) без ништо внатре и некои други француски чуда на кои и да сакав не можев да им ги запаметам имињата. Од Софија слетавме во Чарлс ди Голљ (не сум сигурен за изговорот) нервирајќи се поради тоа што се наоѓам во еден од најубавите градови во светот а јас не можам да го посетам! Од кога сите мои Бугарски пријатели излегоа од аеродромот јас и уште две Македонки со мене решивме да пробаме да излеземе без виза а ако не ни дозволат ќе спиеме на терминалот. Одеднаш додека полицаецот ни ги проверуваше пасошите и не испита кај ќе одиме во Америка ни рече `You can go`. WTF? Одеднаш не можев да им поверувам на моите уши и не можев да го прифатам тоа дека ќе излезам во Париз! Се изгледаше толку лесно. Питавме околу десетина души како да стигнеме до Ајфеловата кула и прашувањето заедно со патот ни одзема 2 часа! И од ко излегов од парижкото метро и платив 15 евра повратен билет Чарлс ди Гољ - Центар и обратно излегов и пред мене се појави Тур Ефел. Изгледаше вака:  Се рашетавме наоколу и прво не можев да се начудам на нејзината огромност иако во неа немаше некоја посебна убавина сепак тоа е само железо. Пред кулата чекаа околу 300 души за да се качат а јас иако сакав не планирав да чекам толку долго. Направив уште неколку слики:  Не сликаа:
  Не далеку од Ајфеловата кула на околу 15 минути пешки е Шанзелизе една од најубавите улици во Париз.  Кога го фатив Парижкото метро за назад не можев да верувам дека јас го видов Париз. Париз ме остави без здив и ми остана во срцето заедно со уште илијадници импресии кои немам време да ги напишам сега.... Во некоја друга прилика...

  петок, јуни 03, 2005

  Културен Шок

  Без разлика на тоа колку знаев за Американската култура, Англискиот јазик како и нивната историја ме удри оној кулутрен шок затоа што се е различно од кај нас. Абсолутно се! Некои од работите се подобри некои се полоши. За да живееш во градот во кој што јас се наоѓам секогаш мораш да имаш кола (која јас ја немам) затоа што верувале или не нема пешачки премини и тротоари! Секој ресторант, секое место мора да си има паркинг место а некои за да се придвижат од една продавница до друга користат кола кое што ми беше многу чудно. Ако ме питате дали сум ги видел плажите на сликите подолу да ги видов и е неверојатно! Некои од местата се опустошени од минатогодишните урагани но повеќето се обновени. Фактот дека во Америка имало само дебели луѓе не е точен (иако постојат). Не знам зошто но тука се врти мода Бритни Спирсповеќето од девојчињата се руси и се обидуваат да изгледаат како неа. Не ретко не прашуваат зошто сме дошле тука, дали имаме плеј стејшн, компјутери, и се чудат кога ќе им кажеме дека имаме MTV, VH1... Повеќето се пријателски расположени, викаат хај се смеам кое мене некогаш ми изгледа лицемерие. До сега само еден од триесетина знаеше каде е Македонија повеќето од нив мислат дека е некаде во Русија или Африка кое мене страшно ме нервира. Најчесто јадат брза храна и се срушени сите стереотипи, предрасуди кои што ги имаме ние во Македонија ете преска видов баба таксист која сопира до бургер кинг и си порачува `Чикен он а стик`... Пред да стигнам во Миами слетав прво во Париз и верувале или не ме пуштија во Франција без ВИЗА! Кој вели дека ми треба виза за Франција? Бев до тур ефел, шанзелизе, гробот на Наполеон Бонапарта, Лувр... Ќе ставам слики на блогов овие денови. Кога излегов од аеродромот во Миами се шекнав од жештината како и 18 часовниот пат до Пенсакола, Флорида. Имавме десетина одмори и застанавме во неколку градови меѓу кои беше и Орландо каде претежно живеат црнци и не знам зошто ама ми беше малку непријатно. Зборуват малку лош дијалект кој тешко се разбира. Ај до скоро....