скоро:

  follow me on Twitter

  петок, април 21, 2006

  Не сме дома

  Станот ми е разбубавен празнично на Македонски начин во Чикаго. Иако на цимерката ниту едно јајце не и испаднало црвено. Наместо црвени станале розеви.

  Пред Велигден, така делумно (не) расположен решивме да отидеме до една Македонска црква за која без ништо да знам направив малку рисрч на Интернет. Единствената Македонска црква која ја најдов се наоѓа на околу 20тина минути возење од кај мене, со автобус околу 40тина минути. Решивме пред да отидеме да се јавиме на телефонскиот број оставен на нивниот сајт. Ми се вклучи поштенското сандаче:

  "We are not home right know. Leave us a number and we will get back to you later." - зборува длабок машки глас.

  Цимерката на тоа одговори: "Was I speaking with Jesus right now?"

  И се упативме до една Бугарска црква. Колегите блогери ќе ми се лутат, знам дека се во взештени дискусии сега.

  10 коментари:

  Teko рече...

  А бре младичу јави се прашај ... :-)

  Македонска црква "св. Кирил и Методиј" имаш на Kingery Hwy

  Macedonian Orthodox Church STS. CYRIL & METHODIUS 10 S. 330 Kingery Hwy. RT. 83 Hinsdale, IL 60521 U.S.A. Tel:630-654-0016 Fax 630-654-0016.

  Фантастично убава ...

  Таа што си ја гледал сигурно била "св. Петка" - 2056 North Kedzie Avenue, Chicago, IL
  http://www.mpc-svpetka.com/

  Еве ти информации, друг пат немој да речеш дека не знаеш...

  Ај остани ми се здравје и среќен Велигден!

  Petar рече...

  dokolku ja bi bil vo chicago,nikogas ne bi se osmelil da pobaram makedonska pravoslavna crkva...!
  Taa prokleta crkva tolku go izbrici narodot i ovoj uporno i se poklonuva...
  nemoj da mislis deka so poseta na nekoja crkva si storil nesto dobro!
  Toa e samo edna moralna supermoralnost.
  eh,pusti zatalkani vernici...
  prodolzete so potragata..ke najdete nesto verojatno!
  nikako da vi dojde pametot..
  me razocaravte!

  petar рече...

  Fantasticno ubava???
  u gotta b kidding me!

  Teko рече...

  Fantasticno ubava PETAR DA!, aj daj mi mail pa ke ti pratam sliki. Crkvata izgleda sredeno i od nadvor i od vnatre.

  I uste nesto Petar, Crkvata, kako objekt e bozji hram, a toa popovite so nivnata institucija sto pravat ne se zamaram.

  Znaci uste ednas, kako Crkva podrazbiram bozji hram, isto kako sto muslimanite imaat Dzamija.

  Poradi toa Boban ne e bitno vo koja crkva ke otides, samo da e pravoslavna. Makedonska, Bugarska, Grcka, Srpska, Ruska, Romanska toa se bozji hramovi i efektot e ist.

  SREKNI PRAZNICI

  blue august рече...

  I az mislja kato Petar. Obicam hristijanskite praznici, no dori i hristijanstvoto ne e zdravoslovno v po golemi dozi. Vsastnost vsjaka krainost e vredna. Doskoro ne se bjah zamisljalq za religijata,no edin mnogo blizak moi prijatel popadna v sekta ( hristijanska uzj )i az bjah svidetel na oglupjavaneto mu i sljapata vjara v nesto ocevidno nepravilno s vidni protivorecija i greski...
  I togava nqpravih malko razsledvane za nqkoi ot nai-mostnite religji i sekti... kakto i za pravoslavnoto hristijanstvo.
  Tazno... ne mi se govori za otkritijata si..
  Vseki fanatizam e vreden..
  Az mai ne sam mnogo religiozna,
  NO ponqkoga crkvata e malko avtenticno kasce ot doma osobeno kogato si v dalecna strana i v tozi si konkreten smisal ponjakoga moze i da e polezna..

  Bi рече...

  Јас не за црквава, туку за иконава. Оваа икона што ја имаш ставено не го претставува воскресението, туку вознесението Христово. Тоа е сосем друг празник, попознат како Спасовден кој оваа година е на први Јуни.
  И за Tеко нешто. Во суштина црквата не ја претставуваат ниту поповите, ниту објектите, туку телото, односно верниците. Така да кај и да се соберат тие во името на Господа таму е црквата.
  Поздрав на сите.

  Petar рече...

  Ej,Teko,aj da ne se pukame!
  Crkvata ne e "bozji hram"!
  Toa e objekt koj go sozdale lugjeto so nadez da stignat poblisku do nivniot tkn. "bog".
  i verata ne e nisto drugo,tuku institucionalizirano veruvanje vo nesto sto ama blaga veza nema so verba!
  Zatoa spomni si go moeto ime sledniot pat koga ke go baknuvas drvoto so boja.
  sepak,fala za ponudata po mail. ne sum tolku po crkvite...aj da ne recam ic!
  sum ziveel i jas vo usa,i nikogas ni na kraj pamet ne mi teknalo da posetam tkn. "bozji hram"!-osobeno ne pravoslaven.
  a,za ikonite nemoj ni da pocnuvam!
  vekje od odamna se otstraneti od listata na umetnost.
  pozdrav,do Boban,jas poke ne komentiram za vakvi raboti!
  ps.pozdrav i do Teko(iako i dvata ne ve poznavam licno!)

  Бобан рече...

  ne sum nekoj golem religiozen fanatik toa sto pobarav crkva bese zaradi podobruvanje na praznicniot duh... Veruvam vo Bog, toj ima napraveno mnogu vo mojot zivot.

  Teko рече...

  Petar - Човек верува во што сака. Уште повеќе, тој може да избира дали ќе верува или не и тоа е лично убедување.

  PETAR напиша: "sum ziveel i jas vo usa,i nikogas ni na kraj pamet ne mi teknalo da posetam tkn. "bozji hram"!-osobeno ne pravoslaven.
  "
  Па нормално дека нема да посетиш кога не веруваш и тоа ми е сосема логично, но зошто потенцираш дека особено нема да посетиш православен храм, е тоа некако неможам да го разберам.

  Паметно што си се решил повеќе да не коментираш за "такви" работи, впрочем со досегашните коментари ти го искажа твојот став и тоа е сосем доволно.

  Еве ова е мојот последен коментар на оваа тема :-)

  Поздрав до Сите

  Petar рече...

  Samo velam ne se drzete do religioznite dogmi...
  ke ve unistat!
  i ke go propustite zivotot.