скоро:

  follow me on Twitter

  среда, септември 06, 2006

  Ајвар, суканици, телевизија, доги бег и Мадона

  Ајвар во Америка

  Моите комшии Македонци, скорашни имигранти сериозно мислат да забркаат еден ајвар пред зграда тука. Онака да земаат педесетина кила пипер, да го испечат, да се соберат да го изљупат, и да го бркаат. Како место дестинација го одбраа паркинг плацот. Се чудам за колку време ќе им викнат полиција и пожарна. Ха.

  Суканици


  Неќни случајно ми падна во раце едно од изданијата на Чикаго ридер, еден бесплатен седмичен неделник во кој налетав на една статија која ги нарекува фризерите црнци `модерни робови` а козметичката индустрија како таква која што ги експлотира црните луѓе. Пред некоја година им фркнаа закон со кој ги задолжуваат сите кои прават суканици во да се поминале козметологичен курс кој чини многу и одзема многу време. Од тогаш суканиците се гетоизираа. По гето цени, суканици низ цела глава чинат околу $150. Некој заинтересиран?

  Телевизија

  Гледањето на телевизија во Америка е перење мозок. Перење на мозок со реклами. За временски период од еден час 25 минути се реклами кои најчесто ти нудат `ефикасни` методи за ослабување, `поволни` заеми, `јадење со намален број на калории`. Гледањето на `реалити` шоута от типот на Маури са секојдневни и многу популарни. Денеска го ѕирнав и не издржав да го гледам повеќе од 15тина минути. Гето девојки кои не се сигурни кој е таткото на нејзините деца, тинејџери со нивните им сексуални партнери, изневери со браќа и најдобри другари. Баба ми да го видеше, ќе цкаше цело време и ќе велеше колку неморални биле.

  Доги бег

  Сигурно знаете дека тука може се да си земете ту-гоу. Кога мислам се значи се. Сосема нормално е кога ќе седнеш во ресторант ако ти има останато нешто од вечерата да си побараш `доги бег` уствари да ти ја спакуваат останатата паста, пица, стек, компири и било што друго што си јадеш и воопшто не е срамно. После нова година дури ќе може и да си го земеш дома и недопиеното шише вино кое си го порачал. Нема да е лошо и Македонија да се тугоизира а? Келнер, да ми го завиткаш овој ќебап шо се мотка во чинијата?

  Мадона и Ејч Ен Ем

  Не можев а да не се начудам на она што го видов неќна во центарот на Чикаго. Мадона е рекламно лице на една ефтина марказа облека Ејч Ен Ем која им стои подобро на адолесценти и тинејџери. Повеќе би и одговарало ако го рекламира Шанел или Гучи на пример. Она што го носи од озгоре до долу чини околу шеесетина долари.  3 коментари:

  Bi рече...

  LOL ме изнасмеа со тоа ајварот, хаха можам дури и да си ги замислам.

  Demian Velickovski рече...

  Еј брат, можам да кажам само едно: БРАВО! Еден е ваков блог како што е еден 2Pac :). Станав зависен читајќи го блогот. Имаш стил, имаш смисла за хумор... Незнам како уште да те пофалам, а и мислам дека е доста за да не помислеш дека ти се умилкувам :).

  Она, сакам да стапам во контакт со тебе... Инаку јас сум 14 годишен дечко, твој бивши сограѓанин (од Штип си така?). Еве го мојот мејл: damjan91@gmail.com

  Само пиши било што, па јас ќе ти кажам каде ми е маката :).

  Поздрав од Штип

  Ania рече...

  еј не ме заебавај, Х&М владее....додуша поефтино е од Котонфилд и Бенетон ама барем има поголеми продавници од нив, и тоа на сред плоштад. Мадона може почесто да биде забележувана од Х&М отколку од некои дизајнер бутици.