скоро:

  follow me on Twitter

  среда, мај 03, 2006

  Јас сум нелегален

  Јас живеам во Америка. Моето име е Педро, Ристе, Јелена, Aндрзеј, Петја, Риза, Јанго, Мухамед, Шила, Чан Жуан, Ален. Всушност ние сме некаде околу 12 милиони. Ние дојдовме во Америка на овој или на оној начин и работиме како:

  - собочистачи, паркирачи на коли, готвачи, келнери, градежници, мијачи на садови, дормени, автомеханичари, земјоделци, сточари, перачи.

  Јас сум економијата на Америка. Јас сум нелегален и сега не се срамам да го кажам тоа. И синот ми е нелегален тој беше роден тука. Едвај успеав да добијам социјален број или користам нелегален. Работам таква работа кои Американците не сакаат да ја работат и тоа за најмала плата.

  Јас излегов да протестирам. Јас не сум терорист и избегав од бедата од мојата земја, од неможноста да врзам крај со крај. Избегав од комунизмот, од репресијата на мојот политички систем.

  Криминалец ли сум?

  Линкови:

  Јас додека протестирам.
  Јас на протест во Чикаго.
  Новиот предлог закон кој ќе легализира околу 10 милиони и ќе врати околу 2 милиони дома.
  Статија за мене.
  Јас во LA.
  Вести на Гугл за мене.


  Поздрав,
  12 милиони нелегални имигранти.

  8 коментари:

  Ana рече...

  A ti si nelegalen imigrant tamu?

  mary рече...

  А данок плакаш?

  Бобан рече...

  Не сум нелегален со студентска виза сум и плаќам даноци кога работам. Всушност додека да не стигне новиот закон во Америка додека имаш социјален број нема врска дали си легален или нелегален можеш да ги уживаш скоро сите бенефиции како да си граѓанин освен што не можеш да ја напуштиш државата. Ако ја напуштиш нема враќање назад 10 и повеќе години. Америка сака да го реши проблемот со нелегалните и се очекува новиот закон да легализира околу 10 милиони и да врати околу 2 милиони дома.

  ana рече...

  Znaci ke sedis 10 godini,tamu?

  Бобан рече...

  zosto bi sedel deset godini? Ne znam toa e golemo prasanje... Moze ke ostanam, moze ke se vratam. Sakam da si go prodolzam zivotot tuka definitivno.

  ana рече...

  Studentskata viza,mislam zabranuva rabota vo USA!
  Pa,normalno deka ke sakas da si go prodolzis zivotot tamu,ne vo ovaa pustelija kade mozis najlesno da umris od dosada.

  Бобан рече...

  Не забранува ако имаш дозвола за работа.

  нена рече...

  браво!

  многу сакам вакви едноставни, кратки текстови што вриштат од поента и маваат баш кај што треба.

  а и општо супер ти е блогот и редовно го читам- особено ми е кул воведот со еспресото без шеќер...