скоро:

  follow me on Twitter

  понеделник, декември 26, 2005

  After Christmas Story

  Iskreno Boban ocekuvase da go dozivee Christmas na malku po ubav - da receme po Amerikanski nacin. Ne deka ocekuvase da se sluci nekoe miracle i da se pojavi nekoj lik od Amerikanskite crtani bozikni filmovi no ocekuvase barem toj den site da bidat pozitivni, radostni i srekni. Nekoi i bea no poveketo ne. Verojatno Amerikancite gi bolese glavata od moznoto novo pokacuvanje na danocite koe ne se znae kolku ke e. Moze gi bolese glava za Iraq i sakaa da go donesat Christmas spirit vo Iraq. Bas kako vo South Park. Ili moze se sekiraa za nesto drugo. I toj ne znae.

  Saka da kaze deka ne si pomina nisto osobeno i ona sto pravese e jadese balkanska hrana zgotvena na bugarski nacin. A i ne bese tolku losa. Cudna mu bese banicata so `kasmeti` a mu se dopadna i crvenoto vino koe go piese. A planira da gi proslavi badni vecer i Bozik na Makedonski nacin na 6-ti i7-mi Jan iako raboti i dvata dena.

  Dobivase podaroci a i so svojot balkanski mentalitet se cudese na podarokot koj go napravil komsijata za postarot:

  Mr. Mailman - the package in the mailbox is for you. Thank you for your service.

  Se nasmea, otide na rabota, rabotese se vrati doma i otvori New York Times. Posle se socializirase na nacin na koj sto nemu ne mu se dopaga. Barem gi nauci bugarskite folk zvezdi.

  Merry Christmas.


  1 коментар:

  komitata рече...

  Бобане, ето нещо за кирилицата
  http://lingua.bash.info/perl/jazikot.pl
  W w Y y Q q X x { [ } ] се замества със Њ њ Ѕ ѕ Љ љ Џ џ ш Ш ќ Ќ
  Другите сам ще си ги намериш. Айде със здраве


  Се викам Ванесса. Порториканка сум, но родена сум во УСА. Тука зивеам и се цувствувам како американско но си носам свои навики кои ги наследив од моите родител Зивеам во кука на три спрата заедно со усте 9-тина со мене. Плус усте три големи куцинја. И едно бебе на три месеци. Обрнувам повеке внимание на моите куцинја отколку на внук ми - јас повеке ги сакам нив. Брат ми не мозам да го поднесам а усте повеке неговата трета зена. Иако ова е неговото цетврто дете не го цувствувам како дел од фамилијата. Тоа неноси наса крв. Ја знам снаа ми ми бесе другарка. РАботам како келнерка и не праам кој знае колку пари, имам децко кој ми плака се и прави повеке пари од мене. Разнесува наркотици. Јас не правам нисто освен сто пусам марихуана од време на време и земам екстази. Сакам да се забавувам, дива сум, згодна сум и не сакам да заврсам како мојата најдобра другарка - 20 год со дете и два абортуса зад себе која се обидува да биде одговорна и да успее но имам цувство дека и прецам.