скоро:

  follow me on Twitter

  петок, мај 13, 2005

  Заминувам

  Не можам да верувам дека и тоа дојде. Уште една недела сум тука во Пловдив и ќе треба да го стегнам багажот и да мигрирам целосно во Македонија со целиот мој дво тонски багаж во кој спаѓаат компјутер, електрична печка, јорган, ќебе, перница, кондури, патики, и две огромни торби со алишта. Не можам да поверувам дека поминаа четири години - ми летнаа како четири дена. Ми останаа многу спомени кои вечно ќе ги паметам. Овие ми се најубавите години што сум ги имал. Ќе ми недостасува Пловдив, ќе ми недостасува и Бугарија со сите негови/нејзини предности. За да си се потсетам некогаш направив листа од работите кои што нема и ќе ми недостигаат кога ќе треба да заминам од тука:

  Ќе ми недостига:

  1.
  Стариот Град во Пловдив - вистинска историска вредност која мора да се види.
  2. Турското гиро во центарот на градот.
  3. Автопатот и пејсажите Софија - Пловдив.
  4. Евтиниот градски превоз - 3 денари во еден правез со студентски попуст.
  5. Кафе во центарот на градот со поглед кон Аљоша и Пловдивскиот метеж.
  6. Кловнот кој доаѓа на лето.
  7.
  Пловдивската филхармонија во која од време на време одев.
  8. Студентските забави.
  9. Танчерките во дискотеките како и келнерките (мевлем за очи) кои никогаш не враќаат ресто.
  10. Студентската соба во која од време на време ќе помине некоја лебарка.
  11. Веслачката база во Пловдив .
  12. Колегите и колешките.
  13. Дружењето.
  14. Стипендијата која ми доаѓаше ко гратис пари секој месец.
  15. Бугарките.
  16. Евтиниот
  24-часовен Интернет за 300 денари месечно.
  19.
  Happy - ресторант во Пловдив
  20.
  Бугарското кафе.
  21. Животот без родители.

  Нема да ми недостига:

  1. Бозата и баничка.
  2. Сендивичите со се и сешто и секакви видови на салати.
  3. Разговорите на тема Бугарија/Македонија.
  4. Бугарската Турбо Фолк Музика -
  Азис, Глорија, Гергана и компанија + Планета Пајнер
  5. Студентската менза во која се што јадевме беше живо и недопечени и после болеше стомак.
  6. Долгите Бугарски ќебапи кои во сите ресторанти ги носат полу живи.
  7. Навикнувањето да живееш во иста постојано со нови луѓе.
  8. Транвестит Клубот Калигула во Пловдив.
  9. Хрчењето на бившиот цимер навечер и неговите смрдливи чорапи.
  10. Мисла 1: "Што ли сега да јадам?"
  11. Мисла 2: "Толку дена до дека да си отидам дома имам да трошам по толку пари"
  12. Спремањето на тежок испит.
  13. Неизвесноста кога чекаш резултати од испит.

  Пловдив го чувстувувам како еден Чаптер во живoтот кој ќе се затвори за една недела и ќе се отвaра повремено уште колку пати кога ќе доаѓам тука за испити и ко турист. Ме теши тоа што наскоро ќе започне нов Чаптер во мојот живот кој се надевам ќе биде уште подобар. Ќе почне на 27 ми Мај и ќе трае...Она што го знам е дека ќе слетам на Флорида и ќе се возам со автобус до едно градче во Алабама. Јас ќе сум главниот лик во книгата во коja скоро ќе се вклучи уште еден и заедно ќе го живееме Чаптерот Америка...

  6 коментари:

  .аНТИ рече...

  Боби, ја не ти го дочитав постов пошто немам сега време ама од првите реченици еве и ја да ти кажам: Никад не сум бил во поубав град. Првиот пат кога бев мислев на него три недели, вториот пат уште не можам да го заборавам. Стварно! Ја искрено би се преселил таму, ако најдам работа.

  Nuanda рече...

  Со среќа во УСА. Јас си поминав таму многу јако, абе лудница. Ти го посакувам истото. А, за Пловдив - мислам дека те разбирам. Четири години се сепак време.

  Nuanda рече...

  Немој да ме разбереш погрешно, но овој пост ти е можеби најдобар. Успеа да ме пренесеш во Пловдив. Напишан е со душа.

  Анонимен рече...

  Boban, tova e strahotno!!! Evala pi4, sigurna sum, 4e nito edin bulgarin ne bi pisal po- uvlekatelno i s tolkova obi4 za plovdiv!!!! I ti shte ni lipsvash ( na koleshkite:)Maria(214staia)

  Dwr Budr рече...

  Така е. Ме стаи у филм и јас се почуствував носталгично. Mоре ќе заплачев :)!!!

  igra4 рече...

  crrr...

  A young bulgaretakers boy and his bulgaretakers parents parents pisal paretakers

  Форес (стрв) - Ме фати форес (стрв) - uvlekatelno )A young bi po- uvlekatelno )A young boy and hisal pisal pis bulgarin boy and his boy and his po- uvlekatelno )A young boy and his

  Форес (стрв) - Ме фати форесedin ne caretakers

  Форесedin ne bi parin ne caretakers

  Форес (стрв) - uvlekatelno )A young become caretakers

  Форесedin bi po- uvlekatelno )A young bulgarents bulgarin ne boy and hisal pisal po- uvle