скоро:

  follow me on Twitter

  вторник, април 19, 2005

  Џабе Хостинг - mkhost.org REVIEW

  Баш се осеќам супер кога ќе добијам од некого нешто или пак ќе си купам со кое што ќе можам да експериментирам на моите претходни веб страници како и на блогов. Така да денеска благодарејќи на мојот пријател Иван добив хостинг од МКХост на блогов и на сликите кои што идат со блогот. Засега решив блогот да остане тука се додека не регистрирам .com или com.mk а само сликите да ги хостирам таму. Споредувајќи го хостот со сите хостинзи кои што сум ги користел можам да кажам само пофални зборови за него. Знаевте ли дека можете да добиете хостинг за само 500 денари годишно? Како? Читајте. Еве како изгледа панелот за управување.

  Клик тука за голема слика

  И ова е само еден дел од панелот. Не треба да го испуштите најдобриот дел а тоа е фантастико. Вака сега прво сакам да почнам од цените кои што ве интересираат веројатно повеќето од вас. Имате хостинг од 500 до 5000 денари соодветно 5 пакети.. Првиот пакет е оној најевтиниот и се вика план 5, вториот пакет е план 100, третиот пакет е план 200, четвртиот пакер е план 500, и петиот пакет план 1000. Сите од пакетите ги имаат истите функции PHP, ASP, CGI подршка, неограничен број на подесување на е-маилови, неограничен број на фтп акаунти, фронтпејџ екстензии, неограничен број на mySQL бази, свои сопствени 404 страни и др. Клик тука за целосни детали Едиствената разлика е веб просторот како и месечниот трафик кој што ќе го добиете.

  Значи:
  Веб простор 5 MB - нема месечен лимит на трафик за 500 ден годишно

  Веб простор 100 МB - 5 GB месечен лимит на трафик за 1100 ден годишно

  Веб простор 200 МБ - 8 ГБ месечен лимит на трафик за 1700 ден годишно

  Веб простор 500 МБ - 10 ГБ месечен лимит на трафик за 2500 ден годишно

  Веб простор 1000 МБ - 20 ГБ месечен лимит на трафик за 5000 ден годишно

  Една работа која што треба да ја знаете е дека сите пакети се без домен т.е. не добивате .com или com.mk домеин за тоа се доплќа уште 900 денари годишно. Адресата на вашиот хостинг ќе биде ime.mkhost.org како што на пример на мене во случајот ми http://boban.mkhost.org Навистина сум изненаден од лесниот начин на употреба на хостингот не ми требаше ни 20 минути за да видам што како е. А морам да го пофалам и Иван техничката подршка му е на ниво беше љубезен и ми одговори на сите мои прашања. Moжете да го контактирате на неговата е-маил адреса info@mkhost.org и гарантирано ќе ви одговори дури и на оние прашања кои што не се директно поврзани со хостингот. Сите фајлови се хостираат на Линукс сервери (избегнуваат секакво користење на Windows) на Апаче 1.33.33 Сервер. Неверојатен Фајл менаџер дури и братучедка ми од прво одделение би можела да се снајде со него. Што чекате ајде на www.mkhost.org и одберете си пакет за вас. Додека му пишувате кажете дека ве препорачал Бобан за да добиете посебни бенефиции. :)

  3 коментари:

  Nuanda рече...

  Thanks za korisnite informacii.

  DeeJay рече...

  Fala bate za info-to.
  Pozdrav!

  Бобан рече...

  mkhost.org - kupete si sto vi odgovara. :)